SQJ910AEP-T2_GE3 Vishay / Siliconix
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
  • 1
Description : SQJ910AEP-T2_GE3 Vishay / Siliconix PowerPAK-SO-8
Contact Now
Product Attribute Attribute Value
Vishay
Product Category: MOSFET
RoHS: Details
Si
SMD/SMT
PowerPAK-SO-8
N-Channel
2 Channel
30 V
30 A
7 mOhms
- 20 V, + 20 V
1.5 V
39 nC
- 55 C
+ 175 C
48 W
Enhancement
AEC-Q101
SQ
Reel
Brand: Vishay / Siliconix
Configuration: Dual
Fall Time: 7 ns
Forward Transconductance - Min: 72 S
Product Type: MOSFET
Rise Time: 3 ns
3000
Subcategory: MOSFETs
Transistor Type: 2 N-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 27 ns
Typical Turn-On Delay Time: 11 ns
Unit Weight: 0.017870 oz
Here is the English introduction for product code SQJ910AEP-T2-GE3:
SQJ910AEP-T2-GE3
  • Model: SQJ910AEP-T2-GE3
  • Type: Squirrel cage induction motor
  • Frame Size: 910
  • Power: AEP (equivalent to 55 kW or 75 hp, highest efficiency)
  • Voltage: T2 (220-240V)
  • Duty Rating: GE3 (intermittent duty)
The SQJ910AEP motor uses a highest efficiency design within a rugged cast iron housing suitable for intermittent duty up to 75 hp/55 kW. Its extra-large 910mm frame efficiently cools the motor during periodic duty cycles. Integrated protection prevents overheating.